Mosás, szárítás okosan
Hogyan lehet úgy mosni, szárítani, hogy a lehető legkevesebb vizet és energiát használjuk el?
Először is ne indítsunk mosást csak néhány koszos ruha miatt. Használjunk színfogó kendőket, hogy többféle ruhát is együtt moshassunk, vagy csak egyszerúen várjunk még néhány napot, hogy elegendő ruha összegyúljön.
Nem csak a szinte üres, de a túlpakolt mosógép sem jó döntés: nem csak több energiát fogyaszt, de csökkenti a mosógép élettartamát, meghibásodásokhoz vezethet, ráadásul még a mosás hatékonyságát is rontja. Mosás előtt tájékozódjunk, hogy hány kg ruha mosására alkalmas a gép. Ugyanakkor mindig ügyeljünk arra is, hogy néhány ruhadarab miatt se indítsunk el egy mosást.
Teljesen felesleges például az előmosás abban az esetben, ha nem kifejezetten koszosak, csak egyszerűen használtak a ruháink.
Előmosás helyett érdemes még a makacsabb szennyeződéseket, foltokat a mosás előtt bedörzsölni folttisztító szerrel, így már alacsonyabb hőmérsékleten is tiszta lesz a ruha. Az előmosás elhagyásával akár 20% vizet és energiát takaríthatunk meg.
Mindig válasszunk a ruha mennyiségéhez és szennyezettségi fokához való programot. Vegyük figyelembe azt is, hogy a mai, modern mosószerek alacsonyabb hőfokon is magas hatékonysággal távolítják el a szennyeződéseket. Ezért csak indokolt esetben válasszunk 40 ˚C-nál magasabb hőmérsékletű programot. Ha 10 ˚C-kal csökkentjük a mosás vízhőfokbeállítását, azzal mosásonként kb. 0,2-0,25 kWh energiamegtakarítás érhető el. Ez egy átlagos család estében ez évente akár a 40%-os mosási energiamegtakarítást jelenthet.
A lehető legmagasabb fordulatszámon centrifugáljuk ki a mosott ruhákat, mielőtt betesszük azokat a szárítógépbe. Így a szárítógépnek jóval kevesebb energiára lesz szüksége, hogy a ruhákat megszárítsa.
A legnagyobb energia-megtakarítást viszont az jelenti, ha minél ritkábban használjuk a szárítógépet. Ha megtehetjük, szárítsuk a ruhát ruhaszárítón, lehetőség szerint az erkélyen vagy teraszon.
forrás: MVM
Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel