Energiaspórolás a melegvíz előállításán

Egyéb

Nem mindegy, mennyire meleg a melegvíz 

Egy 4 tagú család teljes energiafogyasztásának 10-15%-át teszi ki a használati melegvíz előállítása, ezért energiahatékonysági szempontból kiemelten fontos, hogy milyen hőmérsékletre melegítjük fel a vizet.

Nem mindegy, hogy a vízmelegítő/villanybojler hőfokszabályzóját, hogy állítjuk be, itt is érdemes évszakonként változtatni, és figyelembe venni azt is, hányan élünk a lakásban.

Nyáron, amikor meleg van, teljesen felesleges 60 °C-os vizet előállítani, és akkor is elég az alacsonyabb hőfok, ha csak kevesebben használják el a rendelkezésre álló meleg vizet. A vízhőmérséklet 60 °C-ról 50 °C-ra történő csökkentésével tárolós vízmelegítő esetén akár 20%-kal csökkenhet a berendezés éves fogyasztása.

Fontos azonban figyelembe venni, hogy ha alacsonyabb hőfokra állítjuk az előremenő víz hőmérsékletét, de mellette kevés vizet használunk fel, a langyos víz hosszabb ideig történő pangása miatt megjelenhet a melegvíztárolóban a legionella baktérium. Ezért arra is figyelnünk kell a víz hőmérsékletének beállításakor, hogy hány felhasználó van a családban, és milyen gyorsan ürül ki a rendszerből a melegvíz. 4 vagy több fős család esetében gyorsan cserélődik le a víz a melegvíztárolóban, ezért lehet akár 40-50 oC közé is állítani a vízhőmérsékletet anélkül, hogy kockáztatnánk a legionella baktériumok elszaporodását. Ha a standard 60 oC-os beállításhoz képest 50 oC-ra csökkentjük a beállított hőmérsékletet akár 5 % energiát tudunk megtakarítani.

Megtehetjük azt is, hogy csak nyáron vesszük lejjebb a melegvíz hőmérsékletét pl. 50 oC-ra, még akkor is, ha csak 1-2 fő a családtagok száma. Ezzel is energiafogyasztás-csökkenést érhetünk el.

Fürdés, vagy zuhanyzás

Senkit sem szeretnénk lebeszélni – főleg a hideg, téli időben – hogy alkalomadtán vegyen egy-egy forró fürdőt, de a zuhanyzással alapvetően kevesebb vizet fogyasztunk, mint a fürdéssel. A zuhanyzások napi száma egyéni igény szerint változhat, de szerencsés ezt napi 2 alkalomban maximalizálni. Az esti zuhanyzás mellett a reggeli alkalmakat pedig csak akkor tartsuk meg, amikor az feltétlenül szükséges. A zuhanyzás hosszát tekintve is törekedjünk az időhatékonyságra. Érdemes a szappanozás alatt is elzárni a vizet, hiszen ilyenkor többnyire feleslegesen folyik.

Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel

Ha az "Összes elfogadása" gombra kattintasz, elfogadod a sütik tárolását a készülékeden, hogy javítsd a webhely navigációt, elemezhessük a webhely használatát és segíts marketinges erőfeszítéseinkben.
Adatvédelmi szabályzat
Adatvédelmi beállítások
Összes elfogadása
Ha az "Összes elfogadása" gombra kattintasz, elfogadod a sütik tárolását a készülékeden, hogy javítsd a webhely navigációt, elemezhessük a webhely használatát és segíts marketinges erőfeszítéseinkben.
Adatvédelmi szabályzat
Adatvédelmi beállítások
Összes elfogadása